Odhlučnění interiéru

Odhlučnění interiéru (náhrada starého odhlučnění)

Pokud jste se dostali do fáze, že jste z auta začali vyndávat interiér, nebo obložení dveří, bude se vám hodit pravděpodobně i tento článek.

U starých aut se velmi často stane, že některé z těsnění povolí a tak se vám do interiéru dostane voda. Voda a vlhkost v interiéru, následovaná plísní není nic příjemného a cesta v takovém interiéru není rozhodně ani zdravá.

V začátcích pomohou odvlhčovače, v horším případě je potřeba vyndat koberce a izolaci a vše ostatní až na karoserii, protože stojící voda v nasáklých izolacích již pravděpodobně započla i korozivní proces.

Mně se to stalo několikrát a nezbylo, než vše vytrhat a 40ti letou izolaci nasáklou vodou vyhodit.

Pak budete stát před otázkou co na ošetřený plech dát? Dobové materiály jako náhradní díly většinou nebudou k dispozici, nebo budou neúměrně drahé. Přiom lze velmi dobře využít aktuálně dostupné materiály používající se zejména k zlepšení akustiky ve vozidle a k snížení hluku. Tyto materiály prošli za tu dobu zásadním vývojem a tak se při jejich použití dostanete velmi často k daleko lepším výsledkům, než byly ve vozidle z výroby.

Odhlučnění spočívá ve dvou základních krocích

Minimalizace vibrací

K odstranění vibrací se používají speciální pláty materiálu, který se nalepí přímo na kov. Jak to funguje se můžete jednoduše přesvědčit tím, že poklepete na čistý plech a poté poklepete na plech, na kterém je nalepeno tlumení.

Usnadněte si práci tím, že si nakoupíte tlumení, které je samolepící, neuvěřitelně to šetří práci a hlavně pokud dělate na tlumení v garáži, nebudete muset řešit nepříjemný zápach a výpary z lepidla. Kromě toho je to celkově čistší práce.

V moderním pojetí se materiál používá především pro výplně dveří — aby nedocházelo k rezonancím od reproduktorů, případně pro podběhy kol, nebo na velké plochy jako je třeba kapota, nebo vnitřek kufru.

Skvělý příklad vytlumeného plechu je vidět například na tomto videu:

Tlumení protihlukové

Jedná se o izolaci, která má zabránit přenosu akustických zvuků. Je to v podstatě klasická izolace.

Většina materiálů má obě tyto funkce, nicméně mé vlastní zkušenosti je lepší použít více vrstev materiálu. Tzn. použít antivibrační materiál a na něj ještě tlumící materiál.

 

Ověřenými značkami tlumících materiálů do aut jsou třeba StP, Gladen, Profidamp nebo Sinus.

Veteránům jsem se začal věnovat jako relaxu od mé každodenní práce, kterou jsou webové stránky a online marketing. Po velmi rychlém zjištění, že se jedná o skvělou psychohygienu jsem se pouštěl do dalších projektů, které mi dělají radost.

2 comments On Odhlučnění interiéru (náhrada starého odhlučnění)

  • Měl bych dotaz: zdali je STP (tudíž toto: https://www.2din.cz/odhlucneni-akusticky-material/) lepší než neoprenové odhlučnění a zda lepidlo nepoškozuje lak na podlaze?? Předem děkuji za odpověď.

    • Obecně je lepší používat více druhů odhlučnění ve více vrstvách. To zejména z toho důvodu, že každá má trochu jiné vlastnosti. Proti rezonancím je jiná forma odhlučnění, než proti akustickému hluku obecně. Co se týká lepidla, nemám zkušenost, že by to něco poškodilo, naopak spousta dnešních materiálů má jak antikorozní tak nehořlavé vlastnosti, takže jejich použití právě na podlahu či podběhy je ideální volbou.

Komentovat:

Your email address will not be published.

Site Footer