Díly ze zahraničí clo

Objednáváme díly ze zahraničí, co budou chtít na celnici?

Abyste maximálně urychlili proclení své zásilky, protože pravděpodobně se již nemůžete dočkat toho co jste si objednali můžete udělat následující.

Zastupování v celním řízení

Můžete nechat Českou poštu aby vás zastupovala v celním řízení, to je nejrychlejší varianta jak odbavit zásilku. Celá komunikace se může odehrát po e-mailu, takže pokud celnímu deklarantovi chybí nějaká informace, obratem jí můžete e-mailem doplnit.

Pokud máte uvedený e-mail na zásilce (tzn. vyplnili jste ho například v ebay) tak Vám přijde do mailu něco takového:

Dobrý den,


zastupuji Vás v celním řízení zásilky č.B25621017
/viz příloha /

Žádám Vás o zaslání prohlášení, zda je zásilka pro soukromé či obchodní účely.

Dále prosím o zaslání dokladu o ceně, PayPalu, objednávky, faktury, nebo proformafaktury, ze které je zřejmé co /jaké zboží/, kolik /počet ks/ a za kolik /hodnota zboží/

Bez těcho údajů bohužel nemohu nechat Vaši zásilku proclít

Tyto doklady zašlete co nejdříve. Do předmětu uveďte skladové číslo

Faktura

Faktura celní řízení
Faktura celní řízení

Celní deklarant bude chtít vidět fakturu, na které bude rozpoložkováno zboží, které se nachází v balíku a vyčíslena jeho cena. Z faktury by mělo být také patrné rozdělení deklarované sumy – tedy především kolik stálo poštovné, aby vám nebylo počítáno clo i z poštovného.

Pozor nelekejte se pojmu “faktura”, zahraniční faktury vypadají většinou jako cár papíru vytvořený v nějakém základním grafickém editoru. Jde tedy prostě o jakýsi dokument, kde jsou jednotlivé položky, nemusí tam být razítko, podpis, a další náležitosti, na které jsme zvyklí z našich faktur.

Doklad o platbě

Doklad o platbě
Doklad o platbě

Dále si připravte doklad o tom, že jste za zboží skutečně zaplatili. Tento krok slouží primárně pro ověření toho že je v balíku zboží s tou danou hodnotou. Časté jsou totiž podvody toho druhu, že vám někdo pošle balík a tváří se jako váš příbuzný v zahraničí, který vám posílá dárek.

Protože budete v drtivé většině platit přes PayPal nebo platební kartou, stačí doložit screenshot z PayPalu nebo internetového bankovnictví, kde bude ona stržená částka.

Obsah zásilky

Měli byste volnou formou popsat, co je v balíku obsaženo. Z toho se pravděpodobně snaží vyvodit jestli je to zboží používané pro komerční účely – například za účelem dalšího prodeje.

Takže v našem případě napíšeme například: “Zásilka obsahuje použité autodíly pro osobní potřebu pro vozidlo používané pro osobní účely (veterán).”

Průvodní “dopis”

K zásilce je ještě potřeba napsat e-mail, kde žádáte o proclení a doplnít kolik zboží stálo, kolik stálo poštovné, apod.

Tedy například takto:

Platba za zboží proběhla prostřednictvím PayPalu. Objednávka prostřednictvím e-mailu.
Celková částka je za zboží je 274 dollarů, poštovné 71,95 dollarů.
Fakturu od dodavatele posílám v příloze, stejně tak screenshot z PayPal účtu.
Na faktuře je vidět rozpis jednotlivých kusů dílů + k tomu vyčíslení poštovného.
Prosím o proclení a děkuji.

Pokud vše zdárně absolvujete, již vám většinou nepřijde žádná další informace, ale prostě dorazí balík, který bude na dobírku – dobírka přitom bude ono doplacení celního dluhu tedy odměna České poště za zastupování, samotné clo a případně DPH, podle toho co Vám přijde.

Zatím mi ani v jednom případě nedorazilo předem avízo abych zásilku očekával a případně s nějakým vyúčtováním kolik si mám připravit.

Veteránům jsem se začal věnovat jako relaxu od mé každodenní práce, kterou jsou webové stránky a online marketing. Po velmi rychlém zjištění, že se jedná o skvělou psychohygienu jsem se pouštěl do dalších projektů, které mi dělají radost.

Komentovat:

Your email address will not be published.

Site Footer