Kde sehnat servisní manuály ke starému vozu?

Pokud používáte starší vůz, zanedlouho zjistíte, že si už nevystačíte jen s příručkou k vozidlu, kde se dozvíte na jaký tlak nahustit pneu, nebo jaký olej či baterii máte dát do vozu. Budete potřebovat servisní manuál, kde budou alespoň zevrubně popsány postupy, podle kterých můžete postupovat, když si budete chtít některou závadu opravit svépomocí. Čím starší vůz tím více potřebný manuál bude pokud nechcete sami objevovat objevené.

Manuály Haynes

Klasikou a uznávanou špičkou mezi manuály pro majitele vozů je firma Haynes. Na tomto odkazu najdete manuály podle značek vozů: https://haynes.com/en-us/car-manuals/car-makes

Haynes manuál k MINI
Haynes manuál k MINI

Některé bohužel nejsou již k dostání, proto je dobré hledat po bazarech. Já jsem koupil Haynes dokonce od někoho v ČR přes Bazoš. Takový manuál, který má v kapitole o motorech umazané stránky od oleje, má navíc nezpochybnitelnou autenticitu.

Haynes je zaměřen především na běžnou údržbu — tzn. včetně fotek máte popsané jak co demontovat, kde najdete šrouby, kam patří který kabel, apod.

Jako příklad uvedu – chcete vyměnit zadní světlo a nejste si jisti kde hledat šrouby a jestli kvůli tomu například musíte demontovat nádrž – Haynes vám dá odpověď.

Škoda je, že nejsou dostupné pro všechny ročníky jednotlivých modelů. Tedy například pro Jaguar XJ6 jsou dostupné manuály podle různých období vývoje tohoto modelu do roku 1994. Novější zatím dostupné nejsou.

Kromě těchto “Service and Repair Manual” mají k dispozici pro některé modely také přímo “Restoration Manual”, který vám pomůže s případnou renovací.

Hodí se většinou pro auta, která jsou běžně funkční a potřebují spíše měnit díly kus za kus. Pokud budete potřebovat řešit nějaké anomálie v elektrice, motoru, nebo zkrátka něčem složitějším, bez plnohodnotného servisního manuálu určeného pro servisy se neobejdete.

Servisní manuály od výrobců

Na internetu lze nalézt i manuály, které byly určeny pro servisy. Ty lze najít v několika provedeních:

  • Jsou ke stažení v PDF na internetu (bude často složitější se dostat ke všem částem) — bez nákladů
  • Na Ebayi je často někdo, kdo servisní manuály v PDF vypaluje na CD a tak si můžete koupit většinou za 10–20 liber/dolarů/eur poslání takového CD
  • Na Ebayi lze koupit tištěný servisní manuál, který byl používán servisem. — Nejdražší řešení, ale nejhezčí (většinou úhledně v šanonech rozdělený manuál do různých sekcí).
DVD s manuálem koupené na Ebay
DVD s manuálem koupené na Ebay

PDF verze mají velkou výhodu, že pokud jsou dobře nascanované, lze v nich jednoduše vyhledávat. Zadáte CTRL+F a třeba “door selenoid” a jste hned na stránce, kde máte rozkres jak co funguje. Nevýhoda je například u velkých elektro schémat, které jsou rozdělené v PDF na několik stran a tak si je musíte tisknout po stranách a následně nějak lepit dohromady, nebo různě strany pomocí nějakého programu spojovat a pak tisknout třeba na formát A3.

Klasické servisní manuály ze servisu mají určité kouzlo, prohrabávání se stránkami zkrátka funguje úplně jinak, než prohlížení PDF dokumentu. Často jsem stránkami jen tak listoval a napadlo mne jak vyřešit něco úplně jiného jen tím, že jsem získal inspiraci z jiného opravárenského postupu. Kromě toho jsou ideální pokud budete řešit v autě elektro, protože je vše daleko přehlednější na velkém formátu.

Kromě servisních manuálů existují i katalogy součástek. Tzv. “Parts catalogue”, kde více či méně přehledně zjistíte detailní informace o součástkách – například typ použitého relé, nebo různé dekorativní prvky jako emblémy, chromové lišty a to včetně “part number” tedy kódového označení, pomocí kterého můžete součástku jednodušeji dohledat na internetu.

Burzy

Na burzách či výstavách, které souvisí s veterány často najdete stánky, kde lidé prodávají buď dobové originální servisní manuály, nebo právě různě stažené manuály z internetu, vytištěné a lacině svázané sešívačkou.

Pokud máte vůz české výroby, nebo vůz z bývalého sovětského bloku tak sehnat manuál nebude sebemenší problém, v případě méně častých vozů jej na burzách seženete jen velmi těžko, nebo za enormní ceny.

Veteránům jsem se začal věnovat jako relaxu od mé každodenní práce, kterou jsou webové stránky a online marketing. Po velmi rychlém zjištění, že se jedná o skvělou psychohygienu jsem se pouštěl do dalších projektů, které mi dělají radost.

Komentovat:

Your email address will not be published.

Site Footer